Çocuk Koruma Kanunu
Merkezi Koordinasyonu
 

Erken Yaşta Evliliklerin Sakıncaları ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlemesi Konularında Muhtarlara Eğitim Verildi.

Çocuk Koruma Kanunu gereğince yapılan İl Koordinasyon Toplantısında alınan “İlimizde erken yaşta evliliklerin önlenmesi amacıyla muhtarlara yönelik eğitim verilmesi” kararına istinaden yerel seçimler sonrası göreve başlayan İl Merkezi ve Merkeze bağlı köylerin muhtarlarına Siirt Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünce eğitim verildi.

28 Mayıs 2014 tarihinde İl Kültür Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantı; İl Müdürü Hıfzullah CANPOLAT’ın açılış konuşması ile başladı. Konuşmacılardan Sosyolog Özlem BİLGİN; Erken Yaşta Evliliklerin çocuklar üzerindeki psiko-sosyal etkileri ile bu tür evliliklerde karşılaşılan olumsuzluklara değinirken, daha sonra söz alan Siirt Barosu Avukatı Servet DANIŞ, konunun yasal ve hukuki boyutu hakkında bilgilendirme yaptı.

İl Müdürü Hıfzullah CANPOLAT tarafından yönetilen toplantıda İl Müdürü CANPOLAT; muhtarların konuyla ilgili halkı bilgilendirmeleri gerektiğini, bu tür vakalarla ilgili duyumlar aldıklarında kolluk birimlerinin 155, 156 hatlarına veya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 183 hattına bildirmelerini isterken, bildirimde bulunanların bilgilerinin gizli tutulduğunu hatların da ücretiz aranabildiğini vurgulayarak bu konudaki bildirimlerin yasal sorumluluk olduğunu ifade etti. Toplantıda muhtarlara konuyla ilgili bastırılan el broşürleri dağıtılırken konuyla ilgili gelen sorular da yanıtlandı.

Aynı toplantı da konuşmacılardan İl Müdür Yardımcısı M.Gökhan MARAKÇI ise 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve bu kapsamda sunulan kurumsal hizmetleri anlatarak kadına karşı şiddet vakalarının önlenebilmesi için muhtarların da kendi çevrelerinde gerekli duyarlılığı göstermeleri gerektiğini belirtti.

IMG 8439 IMG 8440 IMG 8441 IMG 8459 IMG 8465

1 2 3 4 5 7 8

Çocuk Koruma Kanunu Merkezi Koordinasyonunu Oluşturan Kurumlar

adalet icisleri meb iskur logo